fbpx
Your search results
Tartu korteriturg jättis kriisi selja taha?
Comments:0

Tartu korteriturg jättis kriisi selja taha?

Koroonakriis mõjutas Eesti korteriturgu II kvartalis väga tugevalt – tehinguaktiivsus langes aasta varasemaga võrreldes 32%. Seda põnevam on jälgida, kuidas piirangute leevendamine on mõjutanud turgu juulikuus.

Eestis tehti juulis eluruumidena müüdud korteriomanditega 1787 tehingut, mida on ~7% vähem kui aasta varem samal perioodil. Viimase kolme aasta (2017-2019) keskmisega võrreldes on vastav näitaja aga -2,4%, mis jääb sesoonsusest ja lühikesest vaatlusperioodist tingitud kõikumise piiresse.

Kolme suurema linna tehingute üldarv – mis annab üle poole tehingute kogumahust – langes juulis aasta varasemaga võrreldes aga ~17%. Suurima “panuse” andis Tallinna linn, kus korteriomandeid müüdi 19,3% vähem kui aasta varem (Pärnus -14,8%). Kokku osteti-müüdi Tallinnas, Tartus ja Pärnus juulis 931 korteriomandit, aasta varem 1120. Viimase 3 aasta keskmisega võrreldes on tehingute maht kahanenud 8,2%.

Tartu linnas oli tehinguaktiivsus aasta varasemaga võrreldes 7,9% madalam, kuid vaadates eelnenud kolme aasta keskmist (186), siis täpselt samal tasemel. Vaadates tehingute sisse, siis on ka uusarenduste osakaal tehingute üldarvus suhteliselt optimaalne (20%). Ehk siis Tartu korteriturg on juulis naasnud oma tavapärasesse rütmi!

Korterite hinnad on Tartus ja Pärnus kõrgemad kui aasta varem, Tallinna keksmise m2 hinna marginaalne kahanemine tuleb juulis toimunud uute korterite müügi suhteliselt suur langus (234 vs 134 YoY, allikas Maaamet). Tartus on keskmine hind 5% kõrgem kui juulis 2019.

Novem Kinnisvara Tartu linna uute korterite esmamüügi monitooring näitab aktiivsuse tõusu ka uute korterite broneerimisel. Aasta varem broneeriti 37, käesoleval aasta juulis aga 73 uut korterit. Antud näitaja ei ole tehinguinfo, kuid ometi näitab nii suur kasv ostjate mõningast optimismi ja usku tulevikku. Kui siia lisada tarbijate kindlustunde indikaatori paranemine võrreldes juuniga (vastavalt -22 ja -15, allikas Konjunktuuriinstituut), siis näib, et ostjad on (vähemalt juulis 2020!) aktiivselt ja julgelt tagasi kinnisvaraturul. Aga nagu kogu majandus, elab ka kinnisvaraturg päev või kuu korraga. 

Margus Pekk
Partner

24.08.2020

Share

Compare